تاريخ انتشار: 13 خرداد 1403 ساعت 23:43:13
سید حسن خمینی: بنیاد مستضعفان برای‌ درآمد، تولید و بالا بردن تولید ناخالص داخلی نیست؛ بنیاد درست شده برای‌ اینکه بنیان ظلم‌ تاریخی که‌ به‌ برخی صورت‌ می‌گیرد را از بین ببرد/ باید به سمت‌ کسانی‌ برویم که به سبب ظلم‌ ضعیف شده‌اند

حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در دیدار با رئیس و مدیران بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، گفت: بنیاد مستضعفان برای‌ درآمد، تولید و بالا بردن تولید ناخالص داخلی نیست و دقیقا هدفش توزیع در راستای فقرزدایی هم‌ نیست و در راستای ظلم‌ زدایی است. جایی است‌ که درست شده برای‌ اینکه بنیان ظلم‌ تاریخی که‌ به‌ برخی صورت‌ می‌گیرد را از بین ببرد.

یادگار امام با تأکید بر اینکه بنیاد مستضعفان با این هدف شکل می‌گیرد که فرصت‌ها را یکسان توزیع کند، گفت: بنیاد مستضعفان برای‌ درآمد، تولید و بالا بردن تولید ناخالص داخلی نیست و دقیقا هدفش توزیع در راستای فقرزدایی هم‌ نیست و در راستای ظلم‌ زدایی است. جایی است‌ که درست شده برای‌ اینکه بنیان ظلم‌ تاریخی که‌ به‌ برخی صورت‌ می‌گیرد را از بین ببرد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س)، حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در دیدار با رئیس و مدیران بنیاد مستضعفان، گفت: مفهوم استضعاف که در نام این بنیاد درج است، یک مفهوم عمیق قرآنی است. در آیه شریفه اشاره‌ به این می‌شود که اینها در زمین ضعیف داشته‌ شده‌اند. 

یادگار امام با تأکید بر اینکه در مفهوم «استضعاف» فقر نهفته نیست، تصریح کرد: استضعاف عقب‌ماندگی ناشی از ظلم‌ است؛  هر عقب‌ماندگی ممکن‌ است ناشی از ظلم‌ نباشد. دو نفر در یک مدرسه هستند که یکی درس می‌خواند و دیگری درس نمی‌خواند، اولی پیشرفت می‌کند و دومی پیشرفت نمی‌کند. "تساوی در نتیجه" ظلم است؛ اگر به اندازه قدرت‌ افراد و حقشان به آنها عطا نشده‌ باشد.

وی یادآور شد: در رابطه با مفهوم عدالت تعریف‌های خیلی زیادی هست. عدالت از مفهوم‌های بسیار سخت و پرتعریف است. کمونیست‌ها خیلی راحت می‌گفتند که عدالت‌ به معنای تساوی است؛ اما تساوی الزاما به معنای عدالت نیست. یعنی به دو نفر دانش‌آموزی که یکی خوب امتحان داده و یکی بد امتحان داده، نباید یکسان نمره بدهید. اگر بخواهیم عدالت‌ را به تساوی هم برگردانیم، به معنای تساوی در فرصت‌ها است و تساوی در نتیجه نیست. 

سید حسن خمینی تأکید کرد: انگار در درون استضعاف این خوابیده که جامعه انسانی به مرور اگر حواس حاکمان نباشد، فرصت‌های پیشرفت را یکسان توزیع نمی‌کند. یک کسی‌ در محیطی به دنیا می‌آید و به سبب‌ رنگ، نژاد، ملیت و حتی موقعیت جغرافیایی دارای مزایایی می‌شود و کسی‌ که اینها را نداشته باشد، این مزیت را ندارد.

وی تصریح کرد: تحصیل یا ثروت اولیه از امور بسیار مهم در این زمینه است. البته‌ بحث‌های ژنتیک، هوش و استعداد هم هست. اما چیزی که در ذات استضعاف خوابیده این است که فرد خاصی یا روند جامعه‌ و قانون‌های اجتماعی، فرصت‌های پیشرفت را به اندازه یکسان در اختیار همه‌ قرار ندهند.

یادگار امام اظهار داشت: بنیاد مستضعفان با این هدف شکل می‌گیرد که برای کسانی‌ که‌ ضعیف داشته‌ شده‌اند یا مورد ظلم‌ واقع شده‌اند، ظالم به خصوص معین یا دست‌ تقدیر این گونه‌ بوده‌ که اینها در نقطه ضعیف جامعه قرار بگیرند، فرصت‌ها را یکسان توزیع کند؛ چه فرصت‌های تحصیل که واقعا در این زمینه جمهوری اسلامی کارنامه بسیار درخشانی دارد، در توزیع فرصت تحصیل به عنوان یکی از پایه‌های اصلی تغییر اجتماعی، و چه در فرصت شغل و سرمایه اولیه.

وی با تأکید بر اینکه باید به سمت‌ کسانی‌ برویم که به سبب ظلم‌ ضعیف داشته‌ شده‌اند، گفت: جهت‌دهی این بنیاد مطابق اسمش، "بنیاد مستضعفان" است. یعنی بنیاد کسانی که جبر محیط یا ظلم‌ خاصی آنها را ضعیف داشته‌ و پایین قرار داده است. زحمات بسیار طولانی و طولانی مدتی هم‌ در این مدت کشیده شده ولی بعضی چیزها را باید دائما تذکار کرد و گفت. بعضی وقت ها انسان گرفتار کار روزمره شده و از هدف غافل می‌شود. در محیط خودتان دائما این را تکرار کنید که یادمان نرود این مجموعه برای‌ چه هدفی تعیین شده است.

سید حسن خمینی تأکید کرد: بنیاد مستضعفان برای‌ درآمد، تولید و بالا بردن تولید ناخالص داخلی نیست و دقیقا هدفش توزیع در راستای فقرزدایی هم‌ نیست و در راستای ظلم‌ زدایی است. جایی است‌ که درست شده برای‌ اینکه بنیان ظلم‌ تاریخی که‌ به‌ برخی صورت‌ می‌گیرد را از بین ببرد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س)، حسین دهقان نیز در این دیدار گفت: آنچه که ما فهم می‌کنیم این است که اگر گفته‌ شود انقلاب امام منشأ یک تحول اساسی در عرصه جهانی شد، حرف گزافی نیست و بحمدالله با هدایت مقام معظم رهبری، راه امام هر روز شکوفاتر شده‌ است.

رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه این بازه زمانی شاهد قیام مردم فلسطین هستیم که به خاطر حقشان مبارزه‌ می‌کنند، افزود: اعتقاد خود من بر این است که راه و مکتب امام هر روز شکوفاتر و درخشان‌تر شده و بیش از پیش صحنه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی را باز کرده و جمله‌ای که امام یک حقیقت همیشه زنده‌ هست‌ و راه امام راه عزت‌ و افتخار است، همواره به‌ عنوان‌ یک واقعیت پذیرفته شده است.

وی تأکید کرد: رهبری عزیزمان با همه‌ وجودشان همواره‌ سعی کرده‌اند و می‌کنند که علمدار شعارها و آرمان‌های امام باشند و در این مسیر هم با همه همت و تلاششان همیشه سعی کرده‌اند که امام و راه و مکتبش را زنده‌ نگه بدارند.

  تعداد بازديدها: 117
   


 این مطلب از نشانی زیر دریافت شده است:
http://fajr57.ir/?id=100043
تمامي حقوق براي هیئت انصارالخميني محفوظ است.