جديدترين نظرات

زندگی نامه حضرت ابوالفضل العباس(ع)

 

مولای ما علی‌ ابن ابی طالب (علیهماالسلام) در سال ۲۲ هجری قمری به برادرش عقیل ابن ابی‌طالب مأموریت داد تا از خانواده‌ای اصیل، نجیب، شجاع و سخی همسری برای امام انتخاب نماید.

جناب عقیل پس از تفکر و تحقیق دختری به نامه فاطمه که بعداً ام‌البنین نامیده شد را پیشنهاد نمود.

 

حضرت ام‌البنین (سلام الله علیها) دختر حزام بن خالد و ثَمامه بنت سهل بن عامر از قبیله بنی‌ کلاب بود. ام‌البنین با ورود به خانة امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) دستان مبارک امام حسن و حسین و زینب کبری (علیهم‌السلام) را می‌بوسد و خدمت به خاندان وحی را با کمال جدیت و صداقت و تواضع آغاز می‌نماید. از همان شروع زندگی خرد نیرومند، ایمان استوار،  ادب و صفات نیکوی این بانوی گرانقدر مورد توجه و بزرگداشت امیر مؤمنان و اهل بیت ایشان و قبیله بنی‌هاشم قرار گرفته و متقابلاً احترام والایی به ایشان قائل می‌شدند.

 

اندکی پس از همسری علی (علیه‌السلام) متوجه می‌شود که فرا خواندن او با نام فاطمه توجه فرزندان فاطمه زهرا (سلام‌ الله علیها) را جلب کرده و آنها را به یاد مادر بزرگوار و مظلومشان انداخته و ایشان را در هاله‌ای از حزن فرو می‌برد. بهمین خاطر با چشمانی گریان از همسر خویش تقاضا می‌کند که نام دیگری برای وی انتخاب نماید تا داغهای جانکاه فرزندان پیامبر (صلی الله علیه و اله) تداعی نشود. حضرت امیر نام ام‌البنین را برای ایشان انتخاب کرده و می‌فرماید: «خداوند متعال پسرانی به تو عنایت خواهد کرد که بهترین جوانان باشند.»

 

در سپیده‌دم چهارم شعبان سال ۲۶ هجری قمری  مولود عظیم‌الشأن و سرور فضایل عالمیان حضرت اباالفضل العباس دیده به جهان می‌گشاید. امیر مؤمنان نام او را عباس که به معنی شیر بیشه و ترش‌رو در برابر باطل و کژیها است گذاشت و کنیه‌اش را اباالفضل و لقب او را قمر بنی‌هاشم و سقّا خواند و به دخترش زینب (علیهاالسلام) فرمود: «او القاب زیادی خواهد داشت.» همین گونه نیز شد و آن حضرت به لقب‌هایی چون ابورأس الحار (کنایه از کسی که در برابر مراعات نکردن امور الهی غضبناک شده و به خیانتکار مهلت نمی‌دهد) ابوالشاره (صاحب کرامتهای مشهور) ابوفَرَجه (گشایش‌ پناهنده) حامل‌اللواء (پرچمدار)، عبد صالح، باب‌الحسین و … شهرت یافت.

 

دوران شیرخوارگی و کودکی حضرت عباس در کنار پدر و مادر گرامیش و خواهران و برادران والامقامش می‌گذشت و از برکات وجودی آنها بهره‌های معنوی و تربیت محمدی و علم احمدی (صلی‌الله علیه و آله) دریافت می‌کرد.ایشان از اوان کودکی در کنار حوادث بزرگی که رویاروی حضرت امیر (علیه السلام) پیش می‌آمد قرار داشت و از رفتار و عملکرد پدر گرامیش در جریان کشته شدن عثمان و هجوم مردم برای انتخاب و بیعت با پدر به عنوان رهبر و خلیفه الهی و خونخواهی عثمان توسط عایشه و سپس معاویه، بهره‌ها و تجربه‌های عالی کسب کرده و می‌اندوخت.

 

وقتی خبر شورش عایشه علیه ولایت حقه علوی و اشغال بصره به امیرالمؤمنین (علیه السلام) رسید، حضرت تصمیم به مقابله گرفت و سپاهی بزرگ فراهم می‌آید. عباس بن علی (علیهماالسلام) در کنار اصحاب پیامبر چون عمار یاسر، مالک اشتر و حجربن عدی راه بصره را پیش گرفتند. حضرت ابوالفضل در جنگ با ناکثین که جنگ جمل خوانده شد، ده سال داشتند.

 

پس از شکست ناکثین در جنگ جمل، معاویه سر به شورش برداشته و جنگ صفین به راه افتاد. در این جنگ امام حسن و امام حسین و قمر بنی‌هاشم از ابتدا ملتزم رکاب امیرالمؤمنین (علیهم‌السلام) بودند. حضرت عباس با سن کم رشادتهای وصف‌ناپذیری از خویش به نمایش گذاشته و در حمله‌ای به سپاه معاویه که منجر به آزاد کردن آب از دست محاصره دشمن شد، بازوی امام حسین (علیه‌السلام) بود.

 

در یکی از روزهای جنگ صفین، حضرت عباس در حالی که نقاب به صورتش زده بود وارد میدان نبرد شده و مبارز می‌طلبد. معاویه ابوشعتاء را به مبارزه او می‌خواند. ابوشعتاء تکبر کرده و می‌گوید: «اهل شام مرا حریف هزار اسب سوار می‌دانند» (یعنی در شأن من نیست که به مقابله این شخص ناشناخته بروم) ابوشعتاء پسران هفتگانه خود را به سوی آن نوجوان نقابدار گسیل داشت و هر مرتبه او با شجاعت تمام آنها را به خاک و خون کشید. ابوشعتاء که چنین چیزی در باورش نمی‌گنجد خشمگین شده و خود به سوی آن نوجوان حمله می‌برد ولی او نیز کشته می‌شود. سپاه معاویه از وحشت بر خود می‌لرزد و سپاه حق نیز در کمال شگفتی فرو می‌رود تا اینکه علی (علیه‌السلام) نقاب از چهره آن نوجوان برمی‌دارد و او کسی جز قمر بنی‌هاشم نبود. در نبرد با گروه خوارج در نهروان نیز قمر بنی‌هاشم جزء سرداران سپاه امام بود.

 

در فاجعه بزرگ ضربت خوردن مولا علی (علیه‌السلام) تا روز ۲۱ رمضان و شهادت آن مولود کعبه، حضرت ابوالفضل مانند سایر برادران و خواهران خود با قلبی پر از اندوه و اضطراب و دلی پرخون و چشمانی اشک‌ریز بر بستر و بالین پدر رفت و آمد می‌کرد. در این لحظات بود که به حضرت عباس و سایر فرزندان که از غیر فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) بودند فرمود: «مخالفت حسن و حسین نکنید … زود باشد که فتنه‌ها رو به شما آورد و منافقان این امت کینه‌های دیرینه خود را از شما طلب نمایند و از شما انتقام بکشند. بر شما باد صبر که عاقبت صبر نیکو است.» آنگاه رو به حسین (علیه‌السلام) نموده فرمودند: «تویی شهید این امت پس بر تو باد صبر بر بلا… » حضرت ابوالفضل را در آغوش گرفته و به سینه چسبانید و فرمود: «پسرم به زودی به وسیله تو چشم من روشن می‌گردد، پسرم هنگامی که روز عاشورا فرا رسید و بر شریعه آب وارد شدی، مبادا آب بیاشامی در حالی که برادرت تشنه است». سپس حسین (علیه‌السلام) را خواستند و دست او را در دست عباس قرار دادند و سفارش نمودند یاری برادر را.

 

پس از شهادت علی (علیه‌السلام)، حضرت امام حسن (علیه‌السلام) بر فراز منبر مسجد کوفه بالا رفته و خود را معرفی می‌نماید. امام حسین (علیه‌السلام) و سپس عباس (علیه‌السلام) که در آن زمان ۱۴ ساله بود و اهل بیت و بنی‌هاشم و سایر مردم کوفه با ایشان بیعت می‌نمایند.

حضرت عباس (علیه‌السلام) در دوران ده سال امامت برادرشان حسن بن علی (علیهماالسلام) علاوه بر تدریس و برگزاری مجالس وعظ و سخنرانی، رسیدگی به امور اجتماعی و زندگی محرومان جامعه را نیز به عهده داشت و در  کنار برادر به اداره امور مختلف می‌پرداخت. مضافاً مقام سپهسالاری امام را عهده‌دار بود و همواره ملتزم رکاب آن بزرگوار بود.

 

 در سال ۴۶ یا ۴۷ هجری قمری زمانی که حضرت قمر بنی‌هاشم ۲۰ یا ۲۱ ساله بودند، امام حسن تصمیم گرفتند همسری برای ایشان اختیار نمایند لذا لبابه دختر عبدالله بن عباس که دختر پسرعموی رسول خدا و علی مرتضی بود را برگزیدند و آن دو را به همسری یکدیگر درآوردند. عده‌ای از اهل تحقیق همسر دیگری را نیز به حضرت عباس منتسب دانسته‌اند. ثمره این دو ازدواج پنج یا شش فرزند پسر و دختر بود. فرزندان پسر به نامهای: عبیدالله و فضل و حسن و قاسم و محمد و دختری به نامه حدیقه‌النسب یا حدائق الانس. قاسم و محمد هر دو در کربلا به فیض شهادت نائل آمدند و نسل حضرت عباس فقط از فرزند گرامیش عبیدالله ادامه یافته است.

 

در جریان لشکرکشی معاویه به عراق برای جنگ با امام حسن (علیه‌السلام) حضرت ابوالفضل با اینکه بی‌صبرانه منتظر رویارویی با این دشمن دیرینه اسلام محمدی (صلی‌الله علیه و آله) بود ولی لحظه‌ای در اطاعت برادر و امام بر حق خود شک و تردید نکرد و متابعت از روش سیاسی امام را نصب‌العین خود قرار داده بود تا اینکه قرارداد صلح بین امام و معاویه منعقد شد.

 

وقتی جَعده دختر اشعث بن قیس و همسر امام مجتبی (علیه‌السلام) با توطئه معاویه آن حضرت را مسموم کرد و ایشان به جوار والدین و جد بزرگوارشان سفر کرد، امر غسل دادن و کفن و دفن آن کریم اهل بیت به دست امام حسین و قمر بنی هاشم (علیهما السلام) صورت گرفت. بنابر وصیت آن امام که دفن خود را در کنار تربت مقدس رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و یا قبرستان بقیع ترسیم کرده و وظیفه بازماندگان را در این خصوص مشخص کرده بود، این امر در حال انجام بود و امام را جهت دفن به جوار مسجد‌النبی حرکت می‌دادند که عایشه به تحریک مروان و با همراهی فرزندان عثمان و شخص ابوسفیان و عده‌ای از بنی‌امیه نگذاشتند امام را در کنار جدش بخاک بسپارند و عایشه دستور تیراندازی به تابوت عزیز زهرا را صادر کرد، در این هنگام خشم مشایعت‌کنندگان تابوت امام بجوش آمده و حضرت عباس دست به قبضه شمشیر برد، اطرافیان عایشه و افراد بنی‌امیه که متوجه رگهای برافروخته حضرت شده و از کمال غیرت، شجاعت و رشادت او اطلاع داشته و شدیداً از او می‌هراسیدند به حضور امام حسین (علیه السلام) شتافته و وصیت امام حسن (علیه السلام) را که فرموده بود: «نگذارید در تشییع جنازه من خونی بر زمین بریزد» را یادآور شدند. امام حسین (علیه السلام) رو به بنی‌امیه نموده و فرمود: «اگر وصیت برادرم نبود هر آینه او را در کنار جدش دفن می‌کردم و بینی‌های شما را بر خاک می‌مالیدم…» قمر بنی هاشم در اطاعت از امام و مقتدای خویش آرام گرفت. ایشان در آن موقع ۲۴ ساله بودند.

 

در واقعه حرکت امام حسین (علیه السلام) از مدینه به مکه و از مکه تا کربلا حضرت عباس قافله‌سالار و پاسدار این کاروان بود. در روز دوم یا سوم محرم سال ۶۱ هجری قمری کاروان ابی‌عبدالله به کربلا رسید. سالار شهیدان اسم آنجا را سؤال کردند به ایشان عرض کردند اینجا کربلا است. فرمود: «خدایا از کرب (سختی، رنج، اندوه) و بلا به تو پناه می‌بریم.» سپس فرمود: «اینجا محل اقامت و قلتگاه ماست. همین جا توقف کنید.» قمر بنی هاشم و علی‌اکبر (علیهما السلام) زنان را از محملها پائین آوردند.

 

لشکر دشمن بزودی آب را در محاصره و انحصار خود قرار داده و آن را از کاروان امام دریغ نمودند. امام (علیه السلام) با لشکر دشمن صحبت کرد و خود را معرفی نمود و راجع به خود از آنان سؤالاتی نمود که جواب همه آنها مثبت بود ولی آن دل سیاهان شقی بعد از شنیدن سخنان امام در جواب گفتند: «ما همه اینها را می‌دانیم ولی تو را رها نمی‌کنیم تا از تشنگی بمیری.» دختران و خواهران حضرت گریستند و صدای ایشان بلند شد. ابا عبدالله (علیه السلام) قمر بنی هاشم و امام سجاد (علیهما السلام) را فرمودند: «آنان را ساکت کنید به جان خودم سوگند، گریه فراوان خواهند داشت.»

 

حضرت عباس از این گفتگوی امام و جوابهایی که داده بودند غضبناک شده مانند صاعقه بر  انبوه دشمن چنان حمله کرد که در اندک مدتی تمامی آن جماعت را از کنار فرات راند و وارد شریعه فرات شده و اصحاب امام را به شریعه برد، آنها همه آب آشامیدند و برای خیمه‌ها آب بهمراه بردند. دیری نپائید مشکها از آب خالی شد،  تشنگی اهل بیت و اطفال قافله را می‌آزرد. آن مظهر غیرت و عطوفت بر آن شد تا برای به دست آوردن آب بار دیگر حمله نماید. سی سوار و بیست پیاده همراه او به راه افتاده و بیست مشک آب با خود برداشتند و بطرف فرات به راه افتادند. نافع بن هلال پیشاپیش قمر بنی هاشم و چهل و نه تن دیگر حرکت می‌کرد. عمر بن حجاج زبیدی مسئول نگهبانی از فرات راه را بر نافع بست و از او پرسید: «به چه کار آمده‌ای» فرمود: «آمده‌ایم آبی را که ما را از آن بازداشته‌ای بنوشیم.» گفت: «بنوش گوارایت» نافع گفت: «آیا من بنوشم ولی حسین و دیگر اصحابش تشنه باشند.» عمر بن حجاج گفت: «برای آنان نمی‌توانی آب ببری، ما را اینجا گذاشته‌اند تا نگذاریم آب به آنها برسد». همراهان علمدار کربلا توجهی به او نکردند و برای برداشتن آب به سمت فرات رفتند. عمر با جماعتی از سپاهیانش بر آنان حمله‌ور شدند ولی قمر بنی هاشم و نافع بن هلال حمله آنان را دفع کردند. اصحاب مشکها را پر آب نمودند و به خیمه‌ها بازگشتند.

 

در یکی از روزهای نزدیک به عاشورا فردی بنام مارد بن صدیق که با یزید بن معاویه قرابت و بستگی نزدیک داشت و مردی بسیار قوی هیکل و پرقدرت بود و از جنگجویان مشهور عرب به شمار می‌آمد بطوری که کسی در میدان  نبرد حریف او نمی‌شد برای اینکه در جمع خاندان و اصحاب امام وحشت ایجاد کند، در حالی که زره محکمی به تن کرده و نیزه بلندی در دست گرفته و کلاه خود مخروطی شکل بر سر نهاده و اسبی سرخ رنگ سوار شده بود به میدان آمده و مبارز طلبید. عباس بن علی بی‌درنگ به میدان شتافت. مارد گفت: «ای جوان شمشیرت را بیانداز و برگرد…» حضرت به رجزخوانی و یاوه‌گویی او پاسخ مناسب داده و خود و پدرش را معرفی کرد. حضرت با یک حمله ناگهانی مارد را غافلگیر کرده و نیزه بلند او را از دستش گرفت و فرمود: «ای دشمن خدا تو را با نیزه خودت به دوزخ روانه می‌سازم.» آنگاه چنان ضربه‌ای با نیزه به سینه‌اش نواخت که با اسب بر زمین افتاده و دست و پای اسب به هوا بلند شد. شمر ملعون که صحنه را چنین دید، نعره زد: «ای بدبخت‌ها،‌ ایستاده‌اید و تماشا می‌کنید!  زود به یاری مارد بروید وگرنه به دست این جوان کشته خواهد شد.» یکی از لشکریان به میدان آمده و اسبی را برای اینکه مارد به آن سوار شده و از مهلکه بگریزد، آورد. قمر بنی هاشم بی‌درنگ چنان با نیزه به سینه او زد که به خاک افتاده و در خون غلطید حضرت بر اسب مارد سوار شد و اسب خود را به آن بست تا به جانب اردوگاه برادر بازگردد. شمر که این شکست فاحش عصبانی‌اش کرده بود به اتفاق سنان بن اَنس و خولی و جمیل بن مالک به طرف حضرت عباس هجوم آوردند. امام که صحنه را دقیقاً زیرنظر داشت با صدای رسا فرمودند: «برادرم عباس مواظب پشت سر خود باشد.» عباس روی گردانیده و بی‌تأمل به سوی مارد مجدداً حمله برد و با ضربتی او را روانه جهنم کرد و سپس به لشکر دشمن حمله کرده و پس از کشتن تعدادی از آنها به طرف قافله بردار برگشت. نمونه اینگونه نبردهای پراکنده تا روز عاشورا چند بار بین قمر بنی هاشم و لشکر عمر سعد بوقوع پیوست.

 

غروب روز پنجشنبه نهم ماه محرم سال ۶۱ هجری قمری که امام با افراد خود به سخن گفتن مشغول بودند، شمر به طرف آنها حرکت کرده و وقتی نزدیک اردوگاه شد با فریاد گفت: «ای خواهرزادگان من کجائید؟» [در عرب مرسوم بود که مردان قبیله زنان آن قبیله را خواهر خود خطاب می‌کردند و چون شمر با حضرت ام‌البنین مادر حضرت عباس هم قبیله بود فرزندان ایشان را خواهرزاده خوانده است] ابی‌ عبدالله (علیه السلام) به حضرت عباس فرمود: «جواب او را بدهید». قمر بنی‌ هاشم نزدیک شمر رفته و فرمود: «چه می‌گویی مرد نفرین شده» شمر در حالیکه تبسم بر لب داشت اظهار کرد: «بیهوده مرا مورد شماتت قرار ندهید، من برای شما چند برادر، امان نامه از ابن‌زیاد دریافت کرده‌ام.  چرا خود را در معرض خطر و کشته شدن قرار می‌دهید؟ بیایید به اتفاق هم برویم». حضرت ابوالفضل (علیه السلام) با خشم از ادامه سخن او جلوگیری کرد و فرمود: «خدا تو و امانت را لعنت کند. آیا ما را امان می‌دهی و فرزند رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را امان نباشد. ما شخصی چون حسین بن علی (علیهما السلام) را رها کنیم و طاعت ملعون و ملعون‌زاده‌ها را گردن نهیم؟ لعنت خدا بر تو و ابن زیاد باد.» شمر گفت: «فریب حسین را نخورید او به امیرالمؤمنین یزید خیانت کرده…» حضرت قبضه شمشیرش را در دست می‌فشرد و حالت حمله به خود گرفته و فرمود: «فوراً از این مکان دور شو وگرنه تو را خواهم کشت. بریده باد زبانت که چنین کفرآلود است.» برادارن حضرت نیز با او همصدا شدند. شمر توقف را جایز ندانست و شتابان به لشکر خود بازگشت.

  

سیدالشهداء (علیه السلام) در غروب شب عاشورا بعد از نماز در جمع اهل بیت و اصحاب خود شروع به سخن گفتن نموده و بعد از حمد و سپاس خداوند متعال فرمودند: «من حقاً اصحابی باوفاتر و بهتر از اصحاب خودم و نه اهل بیتی نیکوکارتر و راسخ‌تر در پیوند رحم از اهل بیت خودم سراغ ندارم، پس خداوند شما را از طرف من به بهترین جزایی پاداش دهد. آگاه باشید که من در رفتن به شما اذن و اجازه دادم، پس همگی بروید که عقد بیعت را از شما گسستم و نسبت به خود چیزی بر گردن شما ندارم. اینک شب فرا رسیده و پوشش آن شما را فرا گرفته است آن را چون شتر راهواری بگیرید و متفرق شوید.» امام ساکت شد و برای آنکه شرم حضور نکنند روی از جمع برگرفت تا آنها که می‌خواهند آسوده‌تر جدا شده و بروند، عده‌ای برخاسته و رفتند.

  

قمر بنی هاشم در حالی که از شدت غیرت و هیبت می‌لرزید برخاسته و عرض کرد: «خداوند آن روز را نیاورد که ما دچار چنین گناهی شویم، اگر چنین امری پیش آید و ما شما را رها کرده و زنده به مدینه بازگردیم در جواب مردم چه بگوییم؟! بگوییم مولا و سرور، پدر و برادر و عموی خود را که شریفترین افراد عالم بود یکه و تنها گذاردیم؟! هیهات، هیهات، مولای من به ذات پروردگار سوگند نه تنها تا آخرین قطرة خون خود در کنار تو خواهم جنگید بلکه فرزندان و برادران خود را نیز در راه تو فدا خواهیم کرد. آیا جان ما از جان تو عزیزتر است؟!‌ یا می‌خواهیم پس از تو باز  هم در این دنیا باقی مانده زندگی کنیم؟! خدا نخواسته باشد که چنین عمل ناشایستی از ما سربزند و از کنار حضرتت پراکنده شویم.» پس از قمر بنی‌هاشم دیگران نیز با زبانی اعتذارآمیز سخنانی عرضه داشتند.

 

آن شب حضرت عباس با جلال و شکوه و وقار خاص خود به پاسداری و نگهبانی خیمه‌ها و افراد پرداخته و تا صبح لحظه‌ای به خواب نرفتند.

صبح عاشورا اصحاب به میدان کارزار وارد شده و پس از رشادتها و شهامت‌های بی‌مانند به فیض شهادت رسیدند. پس از شهادت اصحاب باوفای اباعبدالله، علی‌اکبر (علیه‌السلام) اولین شخص از اهل بیت بود که به شهادت رسید. حضرت عباس (علیه‌السلام) رو به برادرانش کرد و فرمود: «به میدان بروید و در جهاد بر من سبقت گیرید و جان خود را فدای امام و سید خود نمایید.» برادران حضرت و فرزندان ام‌البنین بپاخاسته و ابتدا عبدالله بن علی به میدان رفت و به دست هانی بن ثبیت حضرمی به شهادت رسید. پس از او جعفر بن علی به دست همان ملعون و یا به قولی خولی اصبحی به شهادت رسید. سپس عثمان بن علی – که امیر مؤمنان او را همنام عثمان بن مظعون (رضی‌الله‌عنه) صحابی بزرگوار رسول خدا نام گذارده بود – به دست خولی بن یزید شهید شد. آنگاه حضرت عباس فرزند دلبند خود محمد که مورد علاقه شدیدش بود به حدی که او را از خود جدا نمی‌کرد، خوانده و شمشیر به کمرش بست و فرمود: «ای نور چشم از این جهان پرمحنت به سوی جهان جاودان رهسپار شو که ساعتی بعد به تو ملحق خواهم شد.» محمد با امام و پدر گرامیش وداع نمود و به صحنه کارزار وارد شد تا اینکه پس از مجاهدت به اجداد طاهرینش ملحق شد. گفته‌اند شهادت این جوان ۱۴ یا ۱۵ ساله قمر بنی هاشم را سخت غمگین کرد و امام در شهادتش گریه بسیار نمود و ‌فرمود: «جانم به فدای تو ای پسر برادر».

 

در کتاب تذکره الشهداء، مرحوم ملاحبیب الله شریف کاشانی عقیده دارد که علاوه بر محمد، قاسم فرزند دیگر حضرت عباس (علیه‌السلام) نیز در کربلا شهید شد.

 

سقای اهل بیت بنا به وعده‌ای که به امام خود داده بود مبنی بر اینکه صبح عاشورا به طرف فرات خواهد رفت و برای اهل خیام آب خواهد آورد، مشکی برداشته و پس از دعا و استعانت از خداوند، پیشانی امام را بوسید و به طرف رودخانه حرکت کرد. وقتی به شریعه فرات رسید آب را در محاصره کامل دشمن دید به رسم برادر و پدر خود شروع به نصیحت و موعظه لشکر دشمن کرد ولی آنها که قساوت قلبشان را فرا گرفته بود و گوش و چشم آنان را کروکور کرده بود، دادن آب را منوط به بیعت امام با یزید کردند. حضرت بازگشت و شرح ماجرا را به امام عرضه داشت و اجازه رفتن به میدان نبرد را نمود. امام فرمود: «حال که عازم میدان جنگ هستی برای این کودکان آبی بیاور که از تشنگی بی‌تاب گردیده‌اند.» حضرت مشک را مجدداً بر دوش گرفت و عازم فرات شد. چون شیری غران وارد شریعه فرات شد. آبی بر کف گرفت ولی با خود گفت سوگند به خدا از آب ننوشم تا فرزندان برادرم را سیراب نمایم. مشک را پر از آب نمود و به طرف خیمه‌ها راند در این وقت کمانداران راه را بر او بستند و حضرت را به صورت گرداگرد محاصره کردند، حضرت حمله می‌کرد و در هر حمله تعدادی را به درک واصل می‌نمود، ناگاه نوفل ازرق یا به اعتباری یزید بن رُقاد جَهنَی یا به روایتی زید بن ورقا به اتفاق حکیم بن طفیل که پشت نخل کمین کرده بودند بیرون آمده و بنابر قولی فردی به نام ابرص بن شیبان ضربتی به حضرت زده و دست راست او را قطع کردند. حضرت شمشیر را با دست چپ گرفته و به نبرد ادامه داد تا اینکه دست چپ حضرت نیز ضربه سنگینی خورده و قطع شد، پرچم را به سینه چسبانید و مشک را به دندان گرفت.

 

به دستور فرماندهی سپاه کوفه، تیراندازان شروع به پرتاب تیر کردند، تیری به مشک اصابت کرده و آن را سوراخ نموده و آب آن ریخت. تیری بر سینه حضرت فرود آمد و تیر دیگری بر چشم شریفش نشست. حضرت می‌کوشید تیر را از چشم بیرون آورد ولی نتوانست در این موقع عمود آهنینی بر سر مبارک فرود آمد و تا پایین ابروان را شکافت، طاقت آن قمر منیر تمام شده و از اسب بر زمین افتاد. حضرت اباعبدالله گویا صدای کمک برادر را می‌شنود، شتابان به سوی او تاخت دشمن از ترس پا به فرار گذاشت. امام برادر علمدار خود را غرق در تیر و خون یافت و بر بالین خونین برادر فرمود: «ای عباس الان پشتم شکست و چاره‌ام رو به کاستی رفت و دشمن زبان به سرزنشم گشود.» خون از چشمان عباس پاک کرد. عباس در لحظه آخر گریه می‌کرد، امام فرمود: «ای برادر چرا گریه می‌کنی؟» عرض کرد: «ای برادر و ای نور چشمم چگونه گریه نکنم که مثل شما کنارم آمده و سرم را از خاک برداشته، بعد از ساعتی چه کسی سرتان را از خاک برمی‌دارد و صورتتان را از خاک پاک خواهد کرد.» این بگفت و جان پاک به جانان تسلیم کرد. امام فریادی کشیده و فرمودند: «برادرم عباس عمر کوتاه من در گریه بر تو خواهد گذشت.»

 

رفتی و بردی ز دل صبر و شکیب
از حسینت کی جدایی داشتی
بی‌تو یک ساعت دلم با خویش نیست
زان نمی‌گویم که کی بینم تو را
تا ز پا افتادی و رفتی ز دست
پیش از این از بیم تیغت صبح و شام
دیگر امشب خواب راحت می‌کنند
لیک چشم هر یک از اطفال زار
اهل بیتم دیده بر راه تواند
قد برافرازی علی را یادگار
بی‌تو ای میر سپاهِ تشنه کام
گر بگویم شد علمدارم شهید
گر بدین حالت سکینه پی برد
 

 

 

خوب بنهادی برادر را غریب
چون چنین تنها مرا بگذاشتی
گرچه یک ساعت جدایی بیش نیست
چون که من هم می‌رسم از پی تو را
تیر هجرانت مرا در دل نشست
خواب راحت بود بر دشمن حرام
شادمانی زین جسارت می‌کنند
هست زین پس کوکبی شب‌زنده‌دار
بی‌خبر از قتل ناگاه تواند
کودکانم را برآر از انتظار
با چه رویی رو کنم اندر خیام؟
محشری دیگر شود از نو پدید
در حرم چون گُل گریبان می‌درد
 

 

 

حضرت سیدالشهداء با دلی شکسته و صورتی غرق اندوه و چشمانی اشک‌ریز در حالی که اشکهایشان را پاک می‌کردند تا اهل حرم ایشان را گریان مشاهده نکنند به سوی خیمه‌‌ها حرکت نمود. برای اینکه خبر شهادت برادرش را به نحوی به اطلاع اهل بیت برساند، عمود خیمه عباس را خواباند. غوغا و شیون اهل حرم، عرش الهی را به لرزه درآورد و ملائکه آسمان و زمین از دیده خون باریدند.

 

پس از رسیدن اهل حرم به شام، فرماندهان سپاه یزید آنچه را غارت کرده بودند در مقابل یزید به نمایش گذاشتند. نظر یزید به پرچم علمدار کربلا افتاد و بهت‌زده به آن می‌نگریست، از روی حیرت پرسید: «این پرچم را چه کسی حمل می‌کرد؟» گفتند: «عباس پسر علی و برادر حسین» یزید سه بار از جای برخاست و نشست سپس به حاضران گفت: «به این پرچم بنگرید که بر اثر ضربات و صدمات هیچ جای آن سالم نمانده  جز دستگیره آن که پرچمدار آن را با دست حمل می‌کرده است.» یعنی تا آخرین لحظه که دست در بدن داشته پرچم را رها نکرده است.

 

امام سجاد (علیه السلام) می‌فرماید: «خدا عمویم عباس را رحمت کند، ایثار کرد و جان خویش را فدای برادر نمود. در راه یاری او دو دستش را قطع کردند و خداوند در عوض دو بال عنایت فرمود که با آن دو بال با فرشتگان در بهشت پرواز می‌کند و در روز قیامت، عباس در نزد خدا مقام و منزلتی دارد که تمام شهدا بر آن غبطه می‌خورند و آرزوی مقام او را می‌کنند.»

 

سلام و صلوات خدا بر اباالفضل العباس فرزند امیرمؤمنان و حامی سالار شهیدان و ساقی اهل بیت نبوت، جوانمردِ فرزند جوانمرد و برادر جوانمرد، همو که جوانمردی در محضر او جوانمردی آموخت و لعنت و نفرین و عذاب بی‌پایان الهی بر قاتلین و ظالمین او. 

 

                                                                        نوشته : میکائیل جواهری

 

** استفاده بدون ذکر نام نویسنده و نشانی سایت ممنوع است **

    

۲۶۳پاسخ به “زندگی نامه حضرت ابوالفضل العباس(ع)”

 • غلامرضاسراج زاده:

  عالی بوددرتمامی لحظاطی که مطالعه می کردم قلبم از سینه بیرون میزد خدا به نویسنده اش اجر بدهد.

  • جلیل:

   خیلی عالی بود امیدوارم خداوند همه ما شیعیان را با حضرت عباس محشور کند و ادامه دهنده راه شهدای کربلا قراردهد

  • احمد:

   سلام
   دوستانی که می خواهند به طور کامل با زندگی و کرامات حضرت ابوالفضل آشنا بشوند به آدرس زیر رفته و اندروید یا جاوای این کتاب رو متناسب با تلفن همراه گرفته و نصب کنند.کتاب چهره درخشان قمربنی هاشم شامل ۵ جلد هست که در همان سایت می توانید به جلد های دیگر کتاب نیز دسترسی داشته باشد
   آدرس برای دانلود جلد اول کتاب چهره درخشان قمربنی هاشم :
   http://www.ghaemiyeh.com/dijital-library.html?sobi2Task=sobi2Details&catid=826&sobi2Id=1000159001

   در صورتی که فایل جاوا را دریافت کردید بعد از دانلود فایل را با برنامه وین رار یا برنامه دیگری که برای خارج کردن فایل از حالت فشرده می باشد باز کنید.
   بخش مربوط به کتاب های درباره حضرت ابوالفضل علیه السلام در سایت قائمیه :
   http://www.ghaemiyeh.com/dijital-library.html?catid=826

 • حمید رضا آقابابایی:

  خیلی عالی بود.خداوند شمارا مورد رحمت وعنایت خود قرار دهد.(انشاالله)

 • مهرناز حبیب زاده:

  تا قبل از مطالعه این اثر چیز زیادی از ابوالفضل نمیدونستم حالا بیشتر اشنا شدم کارتون قابل تقدیره.با احترام و تشکر

 • مهران:

  واقعأ ممنونم. انشاا… حضرت اباالفضل به حق فرزند دلبندش محمد حاجات همه رو و منو بده

 • مهران:

  اگه کسی میدونه چطوری میشه از آقا قمربنی هاشم حاجت بگیرم راهنماییم کنه .مر۳۰
  hamid0000038@yahoo.com

  • برای حاجت گرفتن از اقا قمر بنی هاشم باید در اتاقی تک و تنها بنشینی و بگویی اقا به حق امام حسین (ع) حاجت مرا روا کن و هر چیز از اقا می خواهی در نامه ای بنویس و ان را در جویی روان بگذار و بگو حضرت عباس حاجتم را روا کن به حق امام حسین (ع)

   • حسن:

    فقط متمایل شدن قلب به آن حضرت کافی می باشد و نه به اتاق خالی نیاز دارد و نه نامه و نه جوی آب روان .این اضافاتش رو او از کجا آوردین؟

 • God bless u dear
  for any word that u have typed and erased
  اجرت با خدای مهربان که مالک دل و جان است
  موفق باشید

 • مرتضی:

  انشالله در دنیا زیارت آقاابا اعبدالله وقمر منیر بنی هاشم و در آخرت شفاعتشون رو نصیبتون کنه واقعا فیض بردم

 • سید مهدی:

  خدا هم در این دنیا وهم اخرت عجرتان بدهد

 • زرین:

  مرسی عالی بود اگر مطالب بیشتری دارید اضافه کنید نام منبع رو هم بگید ممنون

 • زینب:

  خیلی عالی بود.اطلاعاتم راجع بع قمر منیر بی هاشم کم بود.خدا خیرتون بده ان شاالله .

 • آرش:

  تشکر میکنم از شما.بسیار مفید بود.

 • سید محمد:

  ماشاا…..خیلی خوب بود همین کاراست که سبب میشه انسان ثواب ببره انشاا….. به حق حضرت عباس(ع) خود آفا تو قیامت هممون رو شفاعت کنه. ««««السلام علیک یا قمر بنی هاشم»»»»

 • مرتضی:

  الهم الرزقنا شفاعة الحسین(ع)

 • حسین حاجی:

  خیلی عالی بود واز شما تشکر میکنم

 • کیان:

  عالی بود

 • امیر:

  من سائل دست تو می مانم ابوالفضل
  هر روز و شب ذکر تو می خوانم ابوالفضل
  من غیر دستان قلم گردیده تو
  حلال مشکل ها نمی دانم ابوالفضل

 • فاطمه:

  سلام، خیلی عالی بود، بسیار ممنونم
  برای اینکه به حضرت عباس (علیه السلام) توسل کنید و انشاالله حاجت روا بشید هر روز این ذکر رو ۱۳۳ مرتبه (به عدد حرف ابجد آقاابولفضل)تکرار کنید
  یا کاشف الکرب عن وجه الحسین، اکشف کربی بحق اخیک الحسین(علیه السلام)
  التماس دعا
  قلب من مرکز پاکیزه ترین احساس است چه غم از حادثه چون همسفرم عباس است

 • [...] مطلب زندگینامه حضرت ابوالفضل العباس(ع) این نوشته در سایت های ایرانی ارسال شده است. افزودن [...]

 • حلوانی:

  خداوند منان اجرتان عنایت فرماید. امیواریم همیشه بیاد اهل بیت پیامبر صل اله علیه واله وسلم باشیم ،برای فرج امام مهدی صاحب الزمان(عج) دعا کنیم. یا حضرت ابالفضل العباس (ع) ادرکنی

 • حلوانی:

  خداوندمنان اجرتان عنایت فرماید.امیدواریم همیشه بیاد اهل بیت پیامبر صل اله علیه واله وسلم باشیم، فقط شعار تنهانباشد در عمل هم تابع وپیرو شیعه چهارده معصوم(ع)باشیم. برای فرج امام مهدی صاحب الزمان(عج) دعا کنیم. یا ابالفضل العباس (ع) ادرکنی

 • به یاد مرحوم فریدی:

  عشقونده گلور قانلاریمیز جوشه اباالفضل‏(ع‏‏)‏
‏قیسمت ایله قبرون آلاک آغوشه اباالفضل‏(ع‏)‏

 • واقعا خسته نباشید انشالله خدا هرچی حاجت دارین بهتون عطا کنه

 • ولی دوست:

  سلام
  ممنون از مطلب بسیار خوبتون
  امام سجاد حضرت عباس را دارای بصیرت می‌داند.
  با تأمل در ابعاد زندگانی آن حضرت، ولایت پذیری را در تمام زوایای زندگی ایشان به وضوح می‌شود دید.
  درس ادب، شجاعت، ولایت پذیری و … را از او بیاموزیم

 • ولی دوست:

  مطلب بالا بسیار عالی است اما متاسفانه فاقد سند است که اگر اسناد آن نیز ارائه می‌شد قابل استفاده‌تر می‌شد.

 • فاطمه:

  سلام در زمان خواندن قلب و تمام اعضای بدنم به لرزه افتاد ان شاءالله در روز قیامت خود حضرت ابولفضل بین ما و خدا واسطه ای برای بخشش گناهانمان شود با تشکر از شما و امیدوارم ائمه اطهار همیشه سرمشق زندگی و پشتوانمان باشند الهی آمین.

 • غلامرضا گرجاسبی:

  با سلام خدمت شما وجمع کننده این اطاعات جان ومالم فدای تشنه لب حضرت ابولفضل وخاندانش تمام انبیاء واولیاخدوندا به ما یاری ده و ما را بیامرز به ما توفیق بده که ائمه اطهار سرمشق زنمدگی همه مسلمان وهمه امت جهانی باشدخداوندا فرزندان ما را یاری ده که حکومت اسلامی را در جهان گسترش دهند مجددا با تشکر از شما بنده حقیر ناچیز غلام انبیائ و اولیا

 • اعظم:

  خیلی خوب بود .ان شاءالله خداوند به نویسنده توفیق خیر دهد و حاجات دنیوی و اخرویش برآورده به خیر شود.امید وارم آقا برای من هم دعا کند.

 • فرهود:

  سلام.واقعاممنون از مطالب مفیدتون انشالله که آقام ابولفضل شافیتون باشه تو روز محشر.یاعلی

 • عباس:

  عشق یعنی عاشق لب تشنگی داخل شطی ولی لب تشنه ای

 • mohammad:

  قربون آقامون برم،یه دنیا معرفته.

 • علی:

  قربون آقامون برم،یه دنیا معرفته.

 • محمد:

  خیلی مردی.اولین نفری هستی که از رشادت و دلیری اون حضرت والی مقام نقل کردی.به هرحال لطف کردی این مطالب و نقل کردی.ممنون

 • زینب:

  با سلام و احترام من عاشق آقا ابالفضلم عاشق عاشق واقعاً دستتون درد نکنه اجرکم عند الله

 • میترا:

  خیلی خوب بود.
  اقا عاشقتم کمکمون کن همون طور که تو میخوای شیم.دوستتدارم.
  از شمام ممنو مطالب واقعا خوب بود

 • مهسا زارع:

  سلام خیلی خوب بود لطفا نام خواهرهای حضرت ابوالفضل عباس (ع) را برایم بفرستید با تشکر از شما .

 • مجید:

  عالی بود دست گلتون درد نکنه کاشکی زمانی که امام زمان (عج) ظهور میکنه اقاابالفضل هم باهاش بیاد تا جمال زیباشو ببینیم

 • در کلاس عاشقی عباس غوغا میکند _ در دل هر عاشقی عباس معوا میکند

  عشق فقط عشق به ابوالفظل عباس
  هرکس دنبال عشق میگرددباید انرا در عباس پیدا کند

  مرسی از نوشته خوبتون در تمام لحظه ها که میخوندمش مثل بارون اشک میریختم

  واقعا عشق .وفاداری . غیرت .مردانگی . معرفت و… فقط در وجود عباسه

  افتخار میکنم که اسم عباسو میارمو عاشقشم

 • حامد:

  برادری به تعداد نیست به وفاداریست.یوسف یازده برادر و حسین فقط عباس را داشت. عالیه عالی بود شب اول قبر شیر کربلا پشت و پناهتان.

 • حسن:

  یا ابوالفضل دست ما را هم بگیر

 • مهدی:

  بطور کامل نخواندم ولی خودم رادرآن واقعه دیدم

 • مهدی:

  خودم رادرآن صحنه مجسم کردم خدالعنت کند دشمنان حق وحقیقت وعدالت راا

 • امیر سینا:

  میکائیل جواهری دست درد نکنه ممنون عالی بود.

 • پریسا:

  خدایا به عظمت اقا ابوالفضل حاجت همه روا بشه
  حاجت من حقیر هم همینطور

 • محمدجعفری از آلمان:

  بی نهایت زیبابودازنویسنده اش تشکرمیکنم گرچه نام ابوالفضل هم زیبااست

 • ابوالفضل:

  خیلی عالی بود.از اول تا آخرش در اشک محاصره شده بودم.خدا قسم میدم به مقام ابوالفضل و فرزندش دل هیچ مسلمونی رو غمناک نکه

 • محمد مهدی:

  من دیوانه ی عباسم.خدارو قسمش میدم به دست بریده عباس دست همه رو بگیره مشکل منم به بهترین شکل حل کنه.آقام اباالفضل مشکل گشاست

 • مهرزاد:

  برادر یعنی عباس

 • حسین:

  سلام …..عباس(ع)آب را در حسرت لبهای خود گذاشت
  سلام بر تو ای همه ی آبهای گوارای عالم تشنه تو عباس(ع)
  خلق میگویند در بهداری قرب حسین(ع) دردها را بیشتر عباس(ع) درمان میکند…….

  خسته نباشید دستتون درد نکنه و اجرتون با سید الشهدا و قمر منیر بنی هاشم(علیهم السلام) إنشاءالله

 • حسین:

  به نظر بنده در خصوص نهوه ازدواج حضرت و تعداد دقیق فرزندانشان نیز مطلب بنویسید و اینکه چرا شمر لعین برای این بزرگوار امان نامه آورد؟

 • محمد:

  عالی بود

 • محمد:

  به یکتایی قسم یکتاست عباس

 • سعیدمرادی از بیجار نوکر آقا ابالفضل(ع):

  شیرمرد پسر شیرخداست ـــکاش تو رسانه های دیگه کمی در مورد آقامون ابالفضل(ع) صحبت میشد تا ذره ای از حق مطلب درمورد ایشان ادا بشه،ایشان هم مثل مولایمان حسین(ع) مظلوم زندگی کردند ومظلوم هم به شهادت رسیدند ولی هیچ کس در مورد ایشان چیزی نمیدونه،اجرتون با خود ساقی و پاسدار حرم حسین(ع)،التماس دعا.

 • علی:

  صل علی سیدنا اباالفضل(ع)

 • اعظم:

  عالی بود استفاده کردیم. درود ورحمت خدا بر حضرت اباالفضل الغباس(ع)وامام حسین (ع) واهل بیت (علیهم السلام) ویارانشان.لعنت بریزید واصحابش

 • فهیمه:

  ممنون خیلی مفیدبود واستفاده کردیم مخصوصا که دراین مطالب از نام وتعداد فرزندان حضرت باخبر شدیم موضوعی که کمتر از آن یاد میشود

 • حمید:

  براش میمیره اسمون/ زمینی ها شهیدشن/ ارباب هرچی مشتیه/ارمنیها مریدشن

 • ناشناس:

  خیلی خیلی عالی بود

  به خدا داشتم گریه میکردم

 • سلام وبسایت خیلی خوبی دارید درمورد زندگینامه اقا اگر درمورد فرزندانشون هم میگفتید خیلی عالی بود

 • علی:

  ممنون از شما که یاد ائمه پاکمان را زنده نگه میدارید
  درود بر روان پاک و مفدس چهارده معصوممان
  ودرود بر تمام شهدای کربلا
  درود بر آقا ابوالفضل العباس

 • salman:

  سلام اولسون آقامون حضرت ابوالفضله
  واقعا دستتون درد نکنه عالی بود

 • حمزه:

  خیلی عالی بود استفاده کردیم ما به جای اینکه به واقعه کربلا احساساتی بنگریم باید شناخت لازم از شهیدان کربلا داشته باشیم ما باید عمق مطلب را در این بنگریم که امام به خاطر زنده کردن دین اسلام علی اضغر شش ماهشم فدا کرد این پیام کربلا است که من برای اسلام تمام عزیزانم را فدا کردم دیگه نه چیزی دارم فدا کنم نه کسی حال وظیفه شما مسلمانان است که از ان محافظت کنند عاشورا خیلی پیام داشت فقط بصیرت می خواهد که درکش کنن به امید شفاعت از دست مبارک ابا عبدالله

 • محمد جواذ:

  سلام.
  معرفی بهترین بهترینها، خیلی ارزشمنده.خداوند خیر کثیر بهتون بده.
  خیلی خیلی سپاسگزارم.

 • سلام و درود خداوند بر ابوالفضل العباس
  خیلی عالی بود خداوند به کسانیکه اینچنین مطالب زیبا و پر گوهر و ارزشمند را مینوسند خیر جزیل و بهشت برین نصیب شان گرداند و هر کسی زندگی نامه حضرت ابوالفضل العباس را میخواند صلوات بر محمد و خاندان گرامیش بفرستد .. خیلی خیلی سپاس گذارم

 • علیرضا:

  خیلی جالب بود خداوند به شما اجردهد

 • سلام

  به خدا در تمام لحظه ای که داشتم میخوندم اشکم و نمیدونستم چطور کنترل کنم .به چشمات خواب برمیگرده کاکا/ مهتاب به شب برمیگرده کاکا ؟ شنیدی میگم مرده و قولش /عمو با آب برمیگرده کاکا .قربان نام عباس

 • واقعا عالی بودچیزی نتونستم بنویسم یا عباس قربون مردانگیت

 • مرجان:

  مطلبتون عالیه‏!‏دستتون درد نکنه؛آقا ابوالفضل رو شناختم؛ایشالا حاجت همه رو میده؛عاشقتم یا ابوالفضل

 • mina:

  merc khub bud,ashkam dar umad,ghorbune esmet agha,kheili duset daram abalfazl.

 • پویا احمدی:

  تحت تاثیر قرار گرفتم.مرسی عالی بود

 • حمید:

  vaghean aly bod kheili behem ehsase khobi dad engar vasate hadese bodam
  mer30

 • حسین:

  من به دنبال یه الگو بودم پیداش کردم

 • فیلو:

  اجرت با آقا عباس ابن علی.دمت گرم.خوب بود که منابع بعضی از اونارو نوشته بودی.باتشکر

 • علی:

  ای خدا امروز تاسوعا بود و فردا عاشورا هست ای خدا تو رو به سر بریده ی ابوالفضل که چنین روزی رو خاک کربلا فرود اومد قسم میدم که که همه ی جوون ها رو به راه رراست هدایت کنی تا جامعه ی اسلام پیشرفت عظیمی داشته باشه انشاالله

 • ایمان:

  مطالب خوب و مفیدی بود ،ممنون……………..ای کاش بتونیم همیشه و در همه لحظات از ائمه (ع)الگو بگیریم .

 • علی:

  با تشکر از زحمات شما دوستداران دوستداران خدا . اجر شما با صاحب الزمان(عج) . حضرت عباس نگهدار شما

 • هادی:

  عالی بود خداوند شمارا با آن حضرت محشور بگردادند.

 • بهمن:

  سلام می خوام اطلاعات ریزبه ریز اززندگی نامه ائمه داشته باشم میشه برام ایمیل کنی ممنون. 

  • admin:

   با سلام و تشکر از شما- این کار برای ما امکان ندارد در این مورد میتوانید به کتابهایی که در موضوع زندگی ائمه(ع) نوشته شده مراجعه فرمائید.

 • حمیدرضاشاعری:

  دست شما درد نکند خیلی زیبا بود . ولی منابع و مأخذآن را ذکر نکردید اگر ممکن است منبع آن را برایم ایمیل کنید . متشکرم.

  • admin:

   با سلام وتشکر از شما- نویسنده محترم مقاله به خاطر اختصار در مقاله منابع آن را ذکر ننموده و متاسفانه اصل دست نویس نیز مفقود شده و منابع نیز از دسترس خارج گردیده است

 • مهدی:

  خیلی خوب بود

 • رسول:

  خوب بود چیزهای جدیدی فهمیدیم

 • ابو میلاد:

  شکرا لکم علی هذه موضوعه جیده

 • میلاد:

  با سلام ..بسیار زیبا و عالی نوشته شده بود…خدا میداند که چقدر قلبم به درد آمد با اینکه بار اولم نبود که درباره مولای خودم حضرت ابوالفضل العباس میخواندم…خدا قوت

 • علی بهجتی:

  سلام
  خیلی عالی بود من ارادت خاصی به حضرت ابوالفضل و فاطمه زهرا دارم چند شب پیش یکی از دوستانم خواب دیده که با هم رفتیم زیارت انشاا… قسمت بشه دوباره برم زیارت

 • علیرضا:

  سلام دست شما درد نکنه خوب بود

 • ...سحر خدابنده لو ...:

  دلم ارام نمیگیرد .اه از دل زینب .
  اجرتون با سید شهدا .

 • زهره:

  واقعاً ممنونم اجرتون بر مادر سادات

 • mehdi jalab:

  یا ابولفضل دست مارو هم بگیر………

 • zahra.h:

  خیلی ممنونم……..

 • mehdi jalab:

  تشکر میکنم از شما. خیلی عالی بود………

 • bahman_traxex:

  عالی بود خدا اجرتون بده. کاش نقلی رو میگفتید که بیشترین اعتبار رو داره

 • امیر حسین:

  خوب بود

 • امیرحسین:

  خدا اجرتون بده خیلی خیلی خوب بود افرین برشما

 • مرضیه:

  غیر قابل توصیفه مطلبتون. بدون اجازه تو وبلاگ خودمون گذاشتم حلال کنید.اگر تونستید یسر به وبلاگ ما بزنید.

 • حسن:

  salam omidvaram ghamar bani hashem komaketan konad babalhvaej ast

 • کاسیوس:

  من عاشق ابوالفضل شما هستم…

  • admin:

   و بدانید هرکه او را و خاندان او را دوست داشته باشد ، پیامبر(ص) و خدایش او را دوست دارند.

 • حامد م.ح:

  با سلام
  آقاجان یا حضرت عباس ببین همه عاشقتن فقط یک نظری هم به ماها
  جان ومال وهمه داراییم فدای شما
  مگر میشه به ماها نظر نکنی آقایی که حتی اعمال سنی ها رو هم میبینی وبهشون نظر میکنی امکان نداره به ما نظر نکنی این ماییم که ازتون دوریم آقا جان دستمان را بگیر وراهنمای ما باش این حسرت نبودن در کربلا منو میکشه آقا…
  آقا جان امروزه وقتی چشممونو باز میکنیم میبینیم بدحجابی زیاد شده دنیا گرایی و تجمل گرایی بیشتر شده آقا جان از این مسایل خسته ایم دعایمان کن بسیاری از کسانی هم که بی حجابن خوبن اما نمی دونن وارزش خودشونو نمی دونن آقای من عباس من ما افسرده شده ایم از مشکلات کمرمان خم شده از دستمان بگیر یا باب الحوایج ای کاش بودیم و تیرها و کدورت دشمنان بر چشم و قلب و جان ما مینشست تا از دنیا و خباستها و کدورتها آسوده شویم.
  سلام به حسین(ع)واولاد حسین واصحاب حسین وسلام به برادر رشید حسین حضرت اباالفضل العباس قمر منیر بنی هاشم روحی لک فدا
  ولعنت بر یزید و یزیدیان در قدیم و در حال

 • حامد م.ح:

  جانم به فدای مولایمان علی که چنین پسر رشیدی داشته وتربیت کامل کرده اند تا برای ماها هم الگو باشند.
  مگر میشود کسی امیر مومنان را نشناسد حیدر کرار را فاتح خیبر را مظهرالعجایب را

 • آزاده کریم خانی:

  من فکرمیکنم ثواب نوشتن اینگونه مطالبو فقط خدامیدونه چقدره وبس اجرتون باامام زمان که مطلب راجع به عموی بزرگوارشون نوشتید

 • مطالب خیلی قشنگ و دروغ نگم گریه آور بود.و باید بگم وبلاگ خیلی خوبی داری و جای خسته نباشید دارد. واقعا مرسی….

 • بنده خدا:

  بهتون حق میدم که از خودتون یا از نویسنده دفاع کنید، هر کسی دیگم جای شما بود همین کارا میکرد.
  موفق باشید.

 • سعید:

  من هم بانظرآقای چنگانیان تقریباموافقم،یک سری چیزایی که ماازاول تابه حال درموردحضرت ابوالفضل درمحافل ومجالس مذهبی شنیده ایم با مصالب این وبلاگ فرق میکنه.
  بازم دمتون گرم که حالا همیناراهم نوشته اید.
  موفق باشید.

  توضیح ما : آقای چنگانیان انتقادی در باره مقاله مذکور نموده بود و ما نیز جوابی عرض کردیم. سپس ایشان تقاضا کرد که دیدگاهش تغییر نموده لذا دیدگاه قبلی حذف شود، ما نیز بنا به درخواست نامبرده دیدگاه او و پاسخ خود را حذف کردیم.
  و اما در باره نظر دوست گرامی آقا سعید عرض می کنیم که خیلی از مطالب مقاله در مجالس ذکر مصیبت حضرت عباس علیه السلام یاد می شود و این مقاله مختصر است بعلاوه ممکن است برخی از ذاکران منابع و مقتلهای دیگر را مطالعه کرده باشند و طبق آن ذکر مصیبت کنند ، صحت و سقم مطالب بستگی به اعتبار مقاتل دارد.

 • مهدی:

  خیلی خوب وعالی بوددستتان دردنکنه.

 • خیلی ممنون از سایت خوبتون من عاشق حضرت عباسم

 • یا سیدالشهداء:

  عباس یعنی تا شهادت یکه تازی/عباس یعنی عشق…یعنی پاکبازی
  عباس یعنی با شهیدان هم نوازی/عباس یعنی یک نیستان تک نوازی
  عباس یعنی رنگ سرخ پرچم عشق/یعنی مسیر سبز پر پیچ و خم عشق
  جوشیدن بحر وفا معنای عباس/لب تشنه رفتن تا خدا معنای عباس…

 • امیررضا محمدزاده:

  السلام علیک ایها العبد الصالح المطیع لله و للرسول و لامیرالمومنین والحسن والحسین علیهم السلام

 • محمد سعید:

  سلام.من بنده کوچیکی هستم که حضرت ابوالفضل و امام حسین بهم عنایتی داشتن و با اینکه ۱۶ سالمه ۲ بارکربلا رفتم.خداروشکر میکنم.هنوز میخوام برم پابوس آقا.خیلی حاجت دارم.التماس دعا.یا ابوالفضل دستمون رو بگیر.

 • ناصر:

  دلم پر از خون شد دوس دارم بلند گریه کنم

 • صادق:

  ابوالفضل

 • صادق:

  دلم پرازخون

 • رحمت اله نورالهی:

  ****السلام علیک یا ابالفضل العباس****

 • زندگی بدون ابوالفضل هیچه

 • زندگی بدون عشقه به عباس هیچه

 • ن:

  خیییییلی عالی بوود
  آقاجوون من فدای رشادتت

 • غزاله:

  یا حضرت ابوالفضل العباس (ع) شفای همه مریضها رو از خدا به حق پدرت بزرگوارت امیر المومنین علی (ع) از خداوند متعال بخواه.
  شفای چشمهای دختر کوچولوی من غزاله رو هم از خدا بخواه.
  آمین یا رب العالمین

  • پاسخی به غزاله:

   با سلام خدمت خواهر گرامی
   از عارضه چشمان دختر دلبندتان متاثر شدیم و از خداوند متعال شفای عاجل ایشان را مسئلت می نمائیم. آن چه که در توسل به حضرت ابوالفضل علیه السلام به نقل از برخی علماء تجربه شده را خدمتتان عرض می کنیم ، ان شاء الله به حق این ولی خدا شفای کامل حاصل شود.
   ۱- توسل به حضرت ام البنین(س) مادر گرامی حضرت
   ۲- خواندن دو رکعت نماز، در رکعت اول یک مرتبه سوره قدر و در رکعت دوم سوره کوثر و اهداء ثواب آن به حضرت ام البنین(س) به نیابت از حضرت عباس(ع)
   ۳- صد و سی وسه بار صلوات و اهداء آن به حضرت عباس(ع)
   ۴- خواندن صد و سی وسه بار ذکر « یا کاشف الکرب عن وجه الحسین ، اکشف کربی بحق اخیک الحسین علیه السلام»
   ۵- نذرمالی که درتوان دارید و می توانید از عهده آن بر آئید به نیت حضرت عباس(ع

 • روزی در برگه تقویم خواهند نگاشت : تعطیل رسمی ـ روز ظهور حضرت ولی عصر

 • السلام علیک یا ابوالفضل العباس (ع)

 • تمام عمرم وجودم قربان حضرت ابوالفضل العباس(ع)

 • ابولفضل:

  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
  من به وسیله حضرت عباس نماز خوان شدم

 • الهه:

  سلام
  ممنون، خیلی عالی بود، خدا زیارت آقا امام حسین (ع)و حضرت عباس (ع) رو قسمت همه کند.

 • محمدرضا:

  عالی بود جانم فدای عباس

 • تارا:

  عالی بود دست مریزاد

 • محمد رحیمی:

  و الله که هرگز نروم در پی جنت زیرا که بهشتم قد و بالای حسین است

 • فردین:

  بسیار عالی بودلطف خاندان ائمه باشما و همه دوستداران خاندان ائمه وشیعه ها باشد

 • علیرضا:

  واقعا عالی بود . اجر شما با آقا ابوالفضل العباس (ع)

 • سید احمد:

  ازکاری که کردی سپاس گزارم انشاالله مورد قبول حضرت ابالفضل (ع)باشه

 • سید علی:

  من غلام پسرأم البنینم أجرتان با آقام قمر بنی هاشم(ع)

 • عباس:

  میکائیل فدای دستت الان ۲ساله میگردم تا اسم فرزندان حضرت ابوالفضل پیدا کنم امروز موفق شدم البته با کمک تو

 • kimia:

  ۲۰ ۲۰ ۲۰ ۲۰

 • kimia:

  gooooooooooddddd

 • مجید:

  واقعا عالی بود،اجرتون با قمر بنی هاشم،ان شاالله همه با خوندن این زندگینامه و گریه بر امام حسین و حضرت ابوالفضل حاجت روا و عاقبت بخیر بشن،درود بر شما.

 • جواد:

  - خدا قسمت هممون کنه بین الحرمین

 • نماز توسل به حضرت ابوالفضل ع دورکعت است در هرکعت بعد از حمد ۱۰۰ مرتبه یاحی یا قیوم می گوییم بعد ازنماز ۱۰۰ مرتبه السلام علیک یا ابن امیر المومنین می گوییم

 • نماز حضرت ابوالفضل ۲ رکعت است مثل نماز صبح است نیتش نماز حضرت ابوالفضل است بعد از نماز ۱۳۳مرتبه می گوییم یا کاشف الکرب عن وجهه الحسین علیه السلام اکشف کربی به الحق اخاک الحسین علیه السلام

 • مهدی د:

  سلام .عالی بود.اجرتان باقمر بنی هاشم ما راهم دعا کنید.

 • رضا و زینب:

  خیلی ممنون از این همه اطلاعات گل کاشتید.

 • با سلام خیلی ممنون که این همه در مورد زندگی مولایم عباس (ع) سلام الله توضیح داده اید اجرتان با قمر بنی هاشم . عباس (ع) برادر حسین (ع)و پرچم دار عاشورای حسین و سقای طفلان بود او با فرشتگان است اکنون.

 • معین بلندی:

  با سلام رفته بودم کربلا حرم اقام ابالفضل یه چیزه دیگست بهشت دو عالمه همه خونوادم فداش خیلی دوسش دارم اقام ابالفضلو

 • حسین محمدی اقامیرلو:

  باسلام تا بحال تا حدودی از شهدا کربلا خوانده بودم ولی کمر بستن شمشیر ابالفضل رابر پسرش که گویا بیشتر دوستش می داشت را نمی دانستم از این به بعد گریه ام به این شهذا کربلا بیشتر بیشتر شد. از این که این مطالب را در اختیار ما قرار دادید از شما کمال تشکرو قدردانی راداریم اجرش با امام عصر عج

 • سیدابراهیم موسوی:

  باسلام وصلوات برمحمدوآل محمد(ص)وخاندان پاک ومطهرش ودرودبرشما عزیزان-میخواستم بگم خیلی عالی بودبااینکه قضیه غیرت ومردانگی حضرت عباس (ع)همه جاآشکارست ولی باخواندن این مطالب شدیدا گریه به چشمم آمدگویی که خون عباس(ع)به تازگی ریخته شده وواقعاعظمت عباس در دنیا بی همتاست باشدکه همه جاحضرت ابوالفضل به دادمان برسد.باتشکر

 • علیرضا:

  سلام علیکم
  به قرآن محمد(ص)قسمٰ من حتی از تجسم کردن میزان ارادت قمر بنی هاشم به سیدالشهداناتوانم.چه برسد به درک این موضوع.
  ولی با تمام این اوصاف و شنیده ها از این عزیزان ٰتا جایی که عقل ناقصم درک کرده فهمیدم که سلطان وفاست ابوالفضل(ع)
  ولی شنیدن کی بود مانند دیدن.سیدالشهدا این میزان ارادت را دید.

 • کورش:

  سلام دستون درد نکنه که معنی برادری را از عباس به یادگار گذاشتید ویکی ازدرسهای مهم این واقعه وفاداری به عهده که ای کاش ماهم بتونیم وفای عهد کنیم امیدوایم که دست بریده عباس همیشه بالای سرمان باشد که گناه نکنیم ومارواز یاران باوفایش از این دنیا ببره موفق باشید

 • سلام چند خطی از مطلب زندگی نامه حضرت ابوالفضل ع رو خوندم ممنون از زحمات شما .

 • عزیز:

  باانکه بی دستی ولی دستم بگیر ابوالفضل العباس(ع) ازهمتون عاجزانه درخواست میکنم که واسه مریضهای روحی وروانی هم دعاکنید

 • رو سیاه ترین بنده خدا:

  عبـــــــاس تو تمام هست من هستی
  دیری است راه غم بر قلب من بستی

  بی ابوالفــــــضل بی کس و کارم
  بر ابوالفــــــــضل من گرفتارم

  هزاران هزار سلام ما بر تو ای افتخار علی مرتضی(ع)

 • سمیر گلسرخی:

  تا عطش مهمان عطر یاس شد نوبت جان بازیه عباس شد ای که راه بستی میان کوچه ها بر مادرم گردنت را میشکست عباس اگر آنجا بود یا ابولفضل

 • فرشید:

  عالی بود من با این همه گناه واقعا خجالت میکشم دیگه از ائمه حاجت بخوام شرمنده ام

 • پدرام:

  من عاشق حضرت ابوالفضل هستم گفتن اسمشون به من قدرت میده یا عباس

 • پریسا:

  یا عباس
  یه عمر عباس عباس گفتیم
  شب تولدت حاجت همه از جمله منو بده

 • علی:

  لطفا آدرس دقیق مطالب و منابع مورد استفاده را ذکر نموده و متون نوشته شده خویش را مستند بفرمائید.

 • سبحان:

  خیلی عالی بود دست نویسنده اش با این ذوق ادبی درد نکند

 • سلام ولادت با سعادت امام حسین (ع)و برادر بزرگوارشان را تبریک عرض مینمایم من یکی از عاشقان قمر بنی هاشم و اهل بیت هستم و امروز را بخاطر این عشق روزه گرفته ام التماس دعا

 • اراز:

  سلام ممنون از لطفتون جانم فدای عباس یه نذری دارم دعا کنین براورده بشه نذر کردم نام ابو الفضل العباس رو رو اسم پسرم بگذارم التماس دعا اکبر علیزاده آذری هستم از چایپاره آذربایجان

 • سلام دوست عزیز-خیلی خیلی کار پسندیده و عالی کردی حضرت ابوالفضل بزرگوار کارشان خیلی درست بوده من که هم اسم ایشان هستم به اسم خودم میبالم افتخار میکنم که صاحب اسمم چنین مرد خدایی کاردرستی بوده است خداوند عزوجل رو شکر فراوان

 • طالب:

  بسیار زیبا بود خداوند یک در دنیا و صد در آخرت به شما اجر و ثواب نصیبتان کند ما را نیز دعا کنید

 • محمدرضارحیمی:

  بسیارعالی وزیبابود.ماهرچه داریم ازائمه وامامان داریم.امیدوارم حضرت ابالفضل شفاعت همه مارادرآن دنیابکند.من برادرزاده ای دارم که چندین عمل جراحی کرده ولی هنوز نیازبه عمل جراحی دارد.درهمین لحظه وهم اکنون از عباس تشنه لب می خواهم شفای تمامی مریضها ودرکنار همه آنها شفای برادرزاده مرا نیز بدهد.التماس دعا

 • بهرام:

  جان یا ابالفضل ،جان یا اباالفضل ،جان یا ساقی عطشان ابالفضل،عطشان ابالفضل.

 • محمد:

  یا ابا عبدالله الحسین . انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم
  برای اطلاع دوستان توضیح کوچکی از محبان قمر بنی هاشم مینویسم
  یکی از دلایل و استدلال مسیحیان و ارامنه ی محب قمر بنی هاشم این هست که میگویند حسین(ع) وظیفه ی پیشوایی و امام بودن خود را به طور تمام و کمال انجام دادن اما عباس بن علی نه معصوم بودن نه امام و تنها دلیل انجام این فداکاری حب عمیق و وفاداری بی نظیرشون به امام خودشون بوده کاری که هیچ انسان معمولی در کل ناریخ نکرده اند و وفاداری چون قمر بنی هاشم نبودند

 • said abid:

  wow it wasrelly amzing and good story of this immocnt men which died in karbala battel which die for his brother or leader imam hussain so may god bless him
  so thanks you all muslim brother and sisters which study or get information about islam and islam heroes
  thanks
  wish u all the best
  god bless all of us
  said abid sattari
  وای از آن، داستان و خوبی این مرد که در کربلا شهید شد ، که برای برادرش امام حسین رهبر ، جان خود را از دست می دهند بنابراین خدا او را برکت دهد
  با تشکر از تمام شما برادر و خواهران مسلمان که اطلاعاتی در مورد قهرمانان اسلام تحصیل کردید
  تشکر
  ای کاش خدا به همه شما و ما بهترین برکت را دهد : عابد ستاری

 • حامد:

  ممنون، درود خدا بر حضرت ابوالفضل

 • علیرضا:

  سلام درود خدا برشماکه این اطلاعات رو به همه میدین ،به خود خداقسم که آروم شدم الهی قربون مرام و جوانی عباس بشم بخدا که بغض امانم رو بریده ( ای خدا ما کی هسیم ؟ ) من امشب حضرت ابوالفضل رو شناختم

 • شادی یادگاری:

  ای که حاجت ز حسین میطلبی دقت کن برچم شاه بسوی حرم عباس است.من دوست دارم اگه لایق بودم یروزی یجایی اگه زما رفتن منم رسید توراهه اقام ابوالفضل بمیرم میدونم لایقش نیستم ولی از خدا میخوام تاحالا کربلا نرفتم بزرگترین ارزومه من دید بیناییم هم زیاد خوب نیست ازش میخوام شفام بده ازتمام کسایی که دارن نوشته ی منو میخونن میخوام منو به اسمه اقام ابوالفضل بیارن ازش بخوایید شفام بده نوکریشو کنم تورو خدا دعام کنید

 • حامد:

  قربون مقامت یا ابوالفضل

 • خلیل:

  خیلی عالی بود..
  جان همه عام به فدایت یا ابوالفضل العباس…
  پدر ومادرم وهمه خانواده ام به فدای تو وبرادر گرامیت…
  السلام علیک یا سیدالشهداء(ع)
  السلام علیک یا قمر ینی هاشم(ع)

 • یاسر:

  لعنت خداوند بر دشمن فرزندان پیامبر (ص)

 • ستاره:

  سلام عالی بود در تمام مدت که خوندم بغض گلومو گرفته بود. جانم فدای مظومیتش

 • واقعا من با خواندن این مطلب آرزو می کنم که در روز محشر ایشان و برادرنشان امام حسین(ع) شفاعت من را بکنند و بتوانم …

 • افشین:

  السلام علیک یا عباس بن علی (ع) قربون کرمت برم ارباب قربون قد رشیدت برم اقا مولای من دستت منم بگیر منو هم شفا بده الهی آمین

 • افشین:

  اربابم تو که سقای تشنه لبان کربلایی تو که ارمنی هام مریدتن دست ما رو بگیر ارباب خوب من تو که عموی حضرت مهدی (عج) هستی شفاعت ما رو هم پیش امام زمان (عج) بکن

 • محمد فیض:

  مرسی”ممنون”خیلی جامع نبود”از زیبایی حضرت چیزی گفته نشد”گویند:ایشان آنقدر زیبا بودند که حضرت امیر میگفتند:عباس جان باروبند ازخانه خارج شو از چشم زخمها میترسم”یا”دلیل جنگجوییه بی نظیر حضرت تعلیمات وآموزش مهارتهای تکنیکی وتاکتیکی بود که شخص حضرت امیر درجلسات خصوصی به ایشان آموزش داده بودند”اما من حیث المجموع خوب بود”انشااله شما هم در اشکی که از ما ریختید سهیم باشید.

  حضرت حیدر به نام فاطمه حساس بود خلقت از روز ازل مدیون عطر یاس بود

  ای که ره بستی میان کوچه هابرفاطمه گردنت را می شکست آنجااگرعباس بود

 • م.ک:

  اباالفضل یعنی ولایت پذیری و پیرو ولایت بودن تا آخرین دم…
  خدا ان شا الله شما را پیرو همیشگی باب الحوائج قمر بنی هاشم علمدار کرب و بلا قرار دهد.
  اجرکم عند الله…

 • When I look up blogs As i never realize what I will get and that is exactly half belonging to the fun of it really. I is surprised I discovered yours nonetheless. It is superb writing nonetheless. You contain talent in that room – continue the good work.

  هنگام نگاه کردن به آنچه در وبلاگ است دقیقا نیمی از لذت آنرا نصیب خود می کنم و با کشف آن شگفت زده می شوم ، شما دارای استعداد در آن فضا هستید ، با این وجود این نوشتار عالی است خوب است این کار را ادامه دهید

 • سلام دستتون واقعا درد نکنه
  من فدای آقام اباالفضل بشم
  یه سوال داشتم واقعا آقا ازدواج کرده بودن؟؟؟؟
  یا بهم ایمل کنید یا تو وبم بزارید

 • علی:

  بسمه تعالی اتشاالله بعد از مرگ ، حضرتش ضامنمان باشد خدا خیرت دهد التماس دعا

 • محمد رضا:

  السلام علیک یا عباس بن علی (ع)

 • فاطمه:

  ابوالفضل کلمه مرد و در تاریخ سربلند نگه داشت.

 • محتبی:

  ممنون به خاطر داشته باشید امام علی (ع)ساختار جسمی آن بزرگوار را هم با تمرینات سخت وسنگین آماده کرده بود.او مرد زندگی در شرایط سخت است.

 • فرشاد:

  آقا کربلا می خوام فقط، سربازی نرفتم ، معجزه کن من رو برسون کنار خودت

 • سروش:

  خیلی عالی بود قافله سالار کربلا نگهدار شما باشد. لعنت خدا بر یزید ملعون

 • نیما:

  عالی بود.از شما خواهش میکنم درباره جنگهایی که حضرت ابوالفضل(ع) در آن حضور داشتند توضیح بیشتری دهید. ممنون

 • سلام من تا قبل از خوندن این مطلب چیز زیادی درمورد حضرت اباالفضل(ع) نمیدونستم اجرتون با خود سقای کربلا

 • مجید:

  سقای دشت کربلا ابوالفضل

 • هادی:

  خدایا به خاطر حضرت عباس غیرتی در وجودمان قرار بده که همه ی زنان کشورمون با دیدن یک مرد در خیابان دلشان نلرزه و همه احساس آرامش بکنن.از این لحظه حضرت عباس الگوی منه

 • عالی بود

  السلام علیک یا ابوالفضل العباس

 • یوسف:

  عالى بود، دستون درد نکنه

 • احمد رضا:

  با سلام احترام
  «ان الحسین المصباح الهدی و سفینته النجاة»
  واقعا عالی بود خیلی وقت بود اینطوری گریه نکرده بودم مرسی
  فقط اگر جزئات کربلا رو (درباره ی حضرت عباس(ع) )اضافه کنید عالی میشه اجرت با قمر بنی هاشم(ع)

 • خیلی خیلی عالی و زیبا بود
  وافعا ک مو به تنم سیخ کرد

 • یونس:

  سلام خیلی ممنون خدا اجرتون دهد خیلی مفید بودخیلی ،

 • سما:

  واقعااز مطالبی که قرار دادید ۱دنیا ممنونم خدا کنه آقامون ۱گوشه چشمی هم به ما نگاه کنه

 • مجتبی:

  شه با وفا اباالفضل

 • سید احمد حسبنی و توضیحات ما:

  بطل تورث من ابیه شجاعه فیها اتوف بنی الضلاله ترقم

  زینب ‘ : ونیت یمه ثلث ونات حسبته عدل ثاری الاخو مات

  اجرکم الله از اهواز

  شرحی کوتاه بر یک بیت شعر ارسالی آقای سید احمد حسینی
  بیت ارسالی ظاهرا دو مصراع جداست. مصرع اول در رثای حضرت عباس(ع) و مصرع دوم در رثای حضرت زینب(س). ترجمه و منبع مصرع دوم را به دست نیاوردیم. مصرع اول مربوط به قصیده سید جعفر حلی است که سه بیت و ترجمه آن چنین است:

  عبست وجوه القوم خوف الموت
  والعباس فیهم ضاحک متبسم
  ترس از مرگ چهره هاى آنان را اندوهگین کرده بود. اما عباس در آن میانه خندان بود.

  قلب الیمین على الشمال و غاصد
  فی الاوساط یحصد فی الرؤوس و یحطم

  بطل تورث من ابیه شجاعة فیها
  أنوف بنی الضلالة ترغم

  میمنه و میسره سپاه را درهم مى ریخت، آنان را درهم مى کوفت و سرهایشان را درو مى کرد. دلاورى به او حمله نمى کرد مگر آنکه میگریخت و سرش، پیشاپیش او حرکت مى کرد. قهرمانى که شجاعت را از پدرش به ارث برد و بدان، دماغ پر باد گمراه زادگان را به خاک مالید.

 • مسعود:

  السلام علیک یا باب الحوائج قمربنی هاشم اباالفضل العباس

 • بابک:

  یه آقا دارم قدش رشیده/به خدا هیشکی مثه اونو ندیده
  یه آقا دارم که پهلوونه/همه میگن که ماه آسمونه
  یه پهلوونه.ماه آسمونه
  نوکرشم.به مولا قسم….

 • جلیل:

  السلام علیک یا ساقی العطشان بکربلا خداوند ما را مور د شفاعت آن حضرت قراردهد

 • عادل:

  به خدا قسم خواندن یک بار زندگی حضرت ابوالفضل بهتر از هزار بار ندانسته گریه کردن برای آن حضرت است . من الان که زندگی حضرت ابوالفضل را خوانده ام. صد هزار بار بهتر با آن حضرت می توانم ارتباط برقرار کنم و به خاطره ظلمی که به ان حضرت شده قلبم به درد می آید و حالا میدانم که چه بر حضرت ابوالفضل و امام حسین و اهل بیتشان در حماسه کربلا گذشته . التماس دعا

 • امیر:

  اسلام علیک یا ابوالفضل العباس
  ماه قمر بنی هاشم
  برای تعجیل در ظهور مهدی صلوات

 • ا تسلیت فراوان شهادت امام حسین (ع)رابه شما تسلیت می گوییم باتشکر از زحمات شما من از اطلاعات سایت شما برای وبلاگ hoosin1.loxblog.com یا طمع بردگی است استفاده کرده ام

 • مسعود:

  عباس یعنی پیرو
  چطور زندگی کرده این مرد که این همه بزرگ است.از بقیه پسران حضرت امیر؟بهترین درسی که میتوان گرفت اینه که بی تعصب دنبال معرفت باشیم و موقع عمل کوتاهی نکنیم.
  رمز موفقیت حضرت عباس(ع)این بود که “نمونه تمام عیار عالم با عمل بود.”
  التماس دعا

 • کلب العباس:

  عالی بود ایشالله قمر منیر بنی هاشم شب اول قبر،قبرمونو روشن کنه

 • عشق آذربایجان ابوالفضل(ع):

  ترکی:شیعلر فخر ائیلر کائنات سن کیمی مولاسی وار.هانسی گروهن بئل مولاسی وار شیعلرین حضرت عباسی وار.به فارسی میشه:شیعه ها به کانات فخر فروشی میکنند که مولای مثل تو دارند.چه گروهی یا کدام گروهی چنین مولای دارد شیعه ها حضرت عباس دارن

 • حبیب:

  سلام
  آرزومه که بتونم فقط یک ساعت زیادم نه فقط یک ساعت تو خیالم خودمو نوکر آقا بدونم …کاش میشد …اما ؟
  حیف که محاله …
  چشمونم قربون خاک کف پاتو ن آقا جان همه وجودم فدای قبرتون آقا جان.
  یا حسین یا اباالفضل.

 • احسنت
  انشالله خود ابولفضل شفاعتت بده
  ============================================

  من صاح ابغضب عباس شتت کلهه ذیچ الگوم
  زینب من تنخت بیـــــه وگالت مـای ارید الیوم
  سیفه چن صگر یوعان گام اعلا الرجال ایحوم

  “من زینب گالت عطشانه”

  • عماد:

   عالی بود
   دخّـــــن جو سما العبّاس ذهب و ارتعد فیضه بحر غیره ابزعل من فاض غطّه الجبال من فیضه حزب شطّ الفرات ابساع علّگ رایتـــــه البیضه او لو ما یحـــــزب طیــــر راسه

 • مرتضی:

  سلام مطالب خیلی عالی بودند خدا توفیقتون بده که ماهم پیرو خط امامانمون باشیم

 • مرضیه:

  قشنگترین نوشته ای بود که راجع به قمر بنی هاشم خونده بودم اجرتون با ابالفضل.

 • السلام علی الحسین وعلی اولاد الحسین
  سی و چهار سال از خدا بیشتر عمر نگرفتم ولی اینقدر بااین نوشته گریه نکردم قربون مادرم فاطمه زهرا بشم هیهات از دل مادرم فاطمه زهرا لحظه شماری میکنم برای دیدن مادرم فاطمه زهرا

  پاسخ

 • بیژن:

  قربان دستتان خیلی زحمت کشیدین ممنون

 • مهدی:

  یااباالفضل قسم به سربریده برادرت تمام بیماران راشفابده وهمه مسلمانان راحاجت رواکن . یه گوشه چشمی هم به من حقیربکن

 • وحید:

  دستمریزاد الحق که حق مطلب را ادا کردید.ایشالا خود آقا ابوالفضل العباس دستگیر هممون بشه.

 • سلمان:

  عباس میدونم که از درونم خبر داری
  ب خون پاکت قسم دارم دیوونت میشم دستمو بگیر دیگه! دست منم بگیر عباس
  جان علی اصغر دستمو بگیرررررررررررررررررررر
  عباس یه سر سوزن از جوان مردیتو ب من میدی؟؟
  بغض داره داغونم میکنه

 • عااااای و خیلی کامل.حرف نداشت.
  من خیلی چیزا راجب به قمر بنی هاشم نمیدونستم و الان متوجه شدم.
  حضرت ابوالفضل من خیلی دوستون دارم و یکی از بزرگترین آرزوهامه که یه بار شما رو ببینم.
  به امید آن روز… ( در آن دنیا )

 • رامین ورامینی:

  شاه دین گفت به عباس دلاور***************زجا برخیز ببین حالم برادر** علم بر گو به دست کی سپارم**************به غیرازتو علم داری ندارم علم را نوبت دیگر بپا کن ***************به من هم یاری از بهر خدا کن علم برگو به دست کی سپارم **************به غیر تو علمداری ندارم ** درعالم جز من مظلوم بی یار **************کسی نشنیده شاهی بی علمدار علمدار سپاهم ای برادر ****************شهید بی گناهم ای برادر را

 • شهروز:

  واقعا خیلی عالی بود
  خداوند بخاطر حضرت ابوالفضل العباس حاجت همه رابده. مارو هم دعا کنید.

 • ندا:

  بسیار بسیار عالی بود.دست شما درد نکنه.امیدوارم هرآنچه از آقا میخواید به بهترین شکل بهتون بده.

 • اصغر:

  سلام
  نوشته برایم جدید بود خیلی استفاده کردم
  پرینت آنرا به روحانی مسجدمان ارایه کردم تا
  مطالعه کند

 • فرزاد:

  عالی بود.اجرتون باآقا.ایشالا آقام عباس (ع)خودش یه نظر کوچک بهمون بکنه تا عاقبت به خیر بشیم

 • سایت حضرت ابوالفضل العباس(ع)
  این سایت برای تبادل لینک با شما آمدگی دارد یا علی مدد

 • افسانه:

  تمام متن روبا اشک خوندم”اجرت با اقا ابولفضل”یا ابولفضل کاش جوونای امروز سر سوزنی از غیرت تو رو داشتند..

 • احمد:

  عالی بود .یاکاشف الکرب..دستم بگیر.

 • نوکر دربار ابی عبدالله(ع) ابراهیم:

  امیدوارم اجر از امام حسین بگیرید درطول خواندن اشکم چکید مارا هم دعا کنید

 • s.w:

  I truly appreciate this article.Really thank you! .

  من حقیقتا این مقاله را درک کردم . واقعا از شما تشکر می کنم!

 • محمد:

  بسیار عالی و آموزنده

 • مهدی منظری توکلی:

  چی بگم؟یعنی چیزی هم میتونم بگم. فقط بگم حضرت اباالفضل تک بود

 • امیر:

  دوست دارم عباس(ع) جان التماس میکنم چشمان اشکبار مرا تنها نذار، بی تو و خدای یگانه ات میمیرم.

 • سنه کوه » رمز و راز تداوم عزاداری امام حسین(ع) در طول تاریخ بشریت:

  [...] ، دوست و دشمن کربلاست . بین حرم دو برادر … یک طرف حضرت ابو الفضل العباس(ع) و طرف دیگر حرم امام حسین (ع) و سایر شهدای کربلا . هر دو [...]

 • عباس:

  ای کاش مردم ما تو عزاداریشون انقدر دنبال حاجت گرفتن نبودن و عزاداریشونو با حاجت های دنیوی خراب نمیکردن…یاران امام حسین (ع) رفتند تا همه چیزشون رو فدای امام کنند نه این که مشکلاتشون رو حل کنند.ما هم اگه میخوایم یار حضرت باشیم باید تو عزاداری از حضرت فقط خودشون رو بخوایم

 • سعید حاجی زاده:

  سلام دستتون دردنکنه خیلی عالی بودانشاالاه خدازیارت امام حسین وحضرت ابوالفضل روقسمت همه مابکنه

 • رضا زبرجد:

  ممنون از مطلبی که نوشتی.خدا بهت اجر بده.
  منم ابوفاضل شیر کربلا
  زنده به بازوهام بوسه مرتضی
  ( این شعردزفولی پیشکش عاشقان اباالفضل )

 • حسن توفیقی پور:

  با سلام خدا قوت خداوند به شما نصرت عطا نماید که انشاالله بتوانید نسل چهارم انقلاب را بیشتر به ائمه علیه السلام سوق دهید شاید بعضی ها با خواندن مطالب بتوانند خودشان را دراین دنیای خاکی اصلاح کنند یا ابوالفضل جانم به فدایت

 • نوکر عباس مجید:

  به خدا اولا در طول خواندن مقاله تمام بدنم از رشادت اهالی کربلا علی الخصوص علمدارم عباس (ع) سرشار از غرور شد دوما با وجود اینکه تمام زندگیم حسین (ع) و عباس (ع) بوده و هست ولی تا حالا دقیق از نسبت های مولایم باخبر نبودم.
  اجرتان با سردار بی سرم و علمدار دست بریده ام

 • غلام عباس:

  آقام اباالفضل کی منو میطلبه برم پابوسش،، خیلی محتاجشم.
  عمو عباس علمت کو عموی خوبم…

 • زینب:

  خیلی عالی بودفیض بردیم

 • What else is
  چیز ی متفاوت است

 • عاطفه19:

  چنین عشقی تو عالم باشد و ما گرفتار باشیم مگه میشه عاشقی تنهای تنها با تو معنا میشود اقا ابولفضل

 • fenntaler:

  It was actually in
  در واقع این بود

 • محمد:

  عباس در یک لحظه تصمیم بر بی اعتنایی به آب نگرفت بلکه یک عمر نفس خود را برای آن لحظه تربیت کرده بود. از خدا چنین نفسی بخواهیم تا با شکار لحظات ماندگار شویم.

 • عاطفه19:

  فقط از اقا کمک نخواین اینکه منم بلدم اگه راست میگین عاشقشین مثل خودش بشین یه ادم خوب حداقل

 • یحیی:

  من عاشقِ آقامونم

 • louis لوئیس:

  …I a working mom and a devout Christian, also

  من هم یک مادر کارگر و یک مسیحی مؤمن،….

 • مهدی از ساری:

  باب حاجات همه عالمیان عباس است ذکر جن و ملک وآدمیان عباس است

 • حسین:

  .

  یادم ز وفای اشجع الناس آید
  از چشم ترم سوده الماس آید

  آید به جهان اگر حسین ع دگری
  هیهات، برادری چو عباس ع آید

 • حسن:

  بسیار عالی اجرکم عند الله

 • بدون نام:

  What the Managers Say
  چه مدیران عزیزی

 • cheap toms shoes:

  based on the true story.
  بر اساس داستان واقعی

 • New Balance 998:

  Kardashian screamed:
  (ترجمه ترکی اسلامبولی) برادران همیشگی

یک نظر بگذارید

موضوعات
آمار بازديد
تقويم
اردیبهشت ۱۳۹۳
ش ی د س چ پ ج
« فروردین    
 ۱۲۳۴۵
۶۷۸۹۱۰۱۱۱۲
۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹
۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶
۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱